Duşakabin Temizliğinin Püf Noktaları

0
2217

Evlerde en çok leke olan yerlerden biri de duşakabinler. Duşakabinlerde duştan sonra cam kapılara damlayan sular nedeni ile kireç lekeleri oluşur. Bu su lekelerinden kurtulmak sanıldığı kadar zor değil. Önemli olan doğru yolu takip etmek. Peki ne ile temizlik yapılmalı? İşte püf noktaları…

SIVI SABUN İLE SODA
Duşakabinin camını çizmeden temizlemek için sıvı sabun ile sodayı karıştırarak bir sünger ile uygulayın ve arkasından durulayın. Bu uygulama ile izlerden kurtulacaksınız. Ardından kurutmayı ihmal etmeyin.

LİMON VE KARBONAT
Yarım limonu karbonat ile karıştırarak cam kapıyı temizlemek lekeler ile baş etmenize yardımcı olur.

LİMON YAĞI
Cam olan bölümlere limon yağı sürmek uzun süre lekelerin oluşmasını önleyecektir. Limon yağı, suyun cam kapıdan akışını kolaylaştırmış özelliği ile sabun ve su kalıntılarının camda kuruyarak leke bırakmasına izin vermeyecektir.

KİMYASALLARA DİKKAT
Duşakabin için ağır kimyasal içeren temizliyiciler de tercih edilebilir. Ancak temizlikte en çok yapılan hatalardan biri ağır kimyasalların yanlış kullanılmasıdır. Duşakabin temizliğinde eğer tuz ruhu, çamaşır suyu gibi kimyasallar kullanılacaksa birbirlerine karıştırılmamalı ve temizlik sonrası ortamın iyice havalandırıldığından emin olunmalıdır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir başka konu cilt ile teması engellenmesidir.

YAĞMUR KAYDIRICI SPREY
Duşakabin camlarının tertemiz kalması için yağmur kaydırıcı spreyler de iyi bir fikir olabilir.

SİRKE VE KARBONAT
Saf sirke ile karbonat karışımı da etkili bir temizliyicidir.(Bir kabın içine karbonat ve saf sirkeyi koyarak macun kıvamına gelene kadar karıştırıp ardından bir sünger ile duşakabin camına uygulayın ve 15-20 dakika kadar bekletin. Daha sonra su ve sünger ile durulandığı takdirde lekelerden tamamen kurtulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WC Captcha + 86 = 96