Metabolizma Hızlandırma Yolları

0
1994

Kilo vermek istiyorsunuz ancak veremiyor musunuz? Yoksa çok çabuk kilo mu alıyorsunuz? Belki de metabolizmanız yavaş çalışıyordur. Aslında yediklerinizle metabolizmanızı hızlandırmanız mümkün. Peki metabolizmanızı hızlandırmak için neler tüketmeliyiz?

PROTEİN
Et, tavuk,balık, yoğurt,yumurta,peynir gibi proteince zengin bir yemekten sonrası sindirim sistemi daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve yakılan kalori miktarı fazlalaşır. Bu da metabolizmanızın hızlanmasına dolayısıyle kilo veriminin kolaylaşmasına neden olur.

SOĞAN VE SARIMSAK
Türk mutfağının demirbaşlarından olan sarımsak ve soğan yağ depolarının azalmasında oldukça etkilidir. Sarımsak içeren her besinin antibiyotik ve bağışıklık yükseltici etkisi herkes tarafından bilinir.

OMEGA 3
Omega 3 içeren yiyecekler metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Balıklar ve fındıkta yüksek oranda omega 3 yağ asidi bulunur. Bu içeriklerindeki yağ asidi ile metabolizma hızını etkileyen leptin hormonunu harekete geçer. Wisconsin Üniversitesinde yapılan araştırmalar omega 3 yağ asidinin metabolizmayı etkilediğini ortaya çıkartmıştır.

TURP
Turp ile metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

ARMUT VE ELMA
Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı bir diğer yiyecek liflerdir. Elma ve armut içerdikleri yoğun lif sayesinde sindirim sistemine olumlu etkide bulunurken zayıflamayı da kolaylaştırır.

GREYFURT
İçinde barındırdığı lifler sayesinde sindirimi uzun süren grayfurt tokluk hissi ile metabolizmayı aktif hale getirir. Yağ yakıcı özelliği ile bilinen greyfurt zayıflamaya yardımcı bir gıdadır. Yemekten önce yarım greyfurt yerseniz ya da yarım bardak greyfurt suyu içerseniz, yemek sırasında daha az yiyecek tüketirsiniz.

KUŞKONMAZ
Kuşkonmaz, lifli yapısıyla metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı, aynı zamanda iyi bir idrar söktürücüdür. Ödem atmaya yardım eden kuşkonmaz bağırsak dostu bir gıdadır.

ZENCEFİL
Zencefil metabolizmayı hızlandıran baharatların başında gelir. Zencefilde bulunan çeşitli maddeler dolaşım ve sindirim sistemini harekete geçirerek metabolizmayı hızlandırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WC Captcha + 78 = 86