Ev Yapımı Sirke Nasıl Yapılır?

0
1598

Günümüzde çeşitli meyvelerden üretilen birçok sirke bulunmaktadır. Satılan bu sirkelerin içerisinde yüksek asit bulunduğu için sağlığı tehdit etmiş ve daimi bir tartışma konusu olmuştur.

Piyasada satılan bu sirkelerin sağlığa olan zararlarının gündemi meşgul etmesi insanları ev yapımı sirkeye yöneltmiştir. “Peki ev yapımı sirke daha az risk mi teşkil ediyor? Bu ev yapımı sirkenin yapımı nasıldır yada bozulma riski yok mudur?” gibi soruları siz de kendinize soruyorsanız bu makale tam size göre.

Ev yapımı sirkeler hazır sirkelerden çok daha zararsız. Her şeyin doğalını tercih etmek gerekir denir ya, sirkenin de doğalı ev yapımı olan. Marketlerden hazır sirkeler satın almak yerine kendi sirkenizi kendiniz yapabilir, gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

EV YAPIMI SİRKE NASIL YAPILIR?

Gerekli Malzemeler: 2 kilogram elma
5 adet nohut
1 tatlı kaşığı sirke mayası
1 çay bardağı üzüm sirkesi
1 tatlı kaşığı şeker
2 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı: Elmaları büyük parçalara ayırın. Ardından cam kavanozun içerisine elmaları koyun ve nohutları da ilave edin. Daha sonra sirke mayasını, üzüm sirkesini, şekeri ve tuzu ekleyip kavanozun ağzını tülbent ile kapatın. Hazırlamış olduğunuz sirkeyi güneş görmeyen yerde 30-45 gün muhafaza edin. Bu sırada kavanozu açıp ara ara karıştırmak gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WC Captcha 57 − = 48