Çiçek Motifleri İle Polonya’nın En Güzel Köyü Zalipie

0
2833

Polonya’nın en güzel köyü olarak kabul edilen Zalipie’deki kusursuz motifleri görünce şaşkına döneceksiniz. Tüm köy evlerinin, hatta köpek klübelerinin bile motiflerle süslendiği bu köy görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Polonya’nın Krakow şehrine yaklaşık 68 km uzaklıkta bulunan bu köyde motif işleme boyama sanatı 19. yüzyıl sonlarında başlamış.


Zalipie, Polonya’nın en güzel köyü olarak benimsenmiş ve bu özelliği ile turistlerin dikkatini üzerine çekmeyi başarmış.


Bu şirin köyün büyük küçük, fakir zengin demeden tüm evleri çiçek motifleri ile süslenmiş.


Uzmanlar bu köyü ziyaret etmek için en güzel mevsimin İlkbahar olduğunu söylüyor. Tabi bu demek değil ki öteki mevsimlerde gidilmez.


Bu köydeki evlerin bu desenlerle süslü oluşunun nedenleri hakkında ise farklı rivayetler var. Rivayetlerden birine göre 2. Dünya Savaşı sona erdikten sonra savaşta yıpranan evlerin tamirinden dolayı uzun yıllarca “Kır Evi Boyama Yarışması” yapılmış ve böylece tüm evler birbiriyle yarışır güzelliğe kavuşmuş.

Öteki rivayet ise köyde ikamet eden genç bir kadının, ağaç evlerde meydana gelen çeşitli görsel kirlilikleri kapatıp, bacalardan çıkan duman izleri örtmek istemesi ile evlerin süsleme geleneği başlamış.


Siz de Polonya’ya gidince muhakkak bu köyü görmek isteyeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WC Captcha 43 − = 40