Bir Japon evinin 12 özelliği

0
14973

Japon evleri, kentlerde veya kırsal ortamlarda olsun, küçük ve birbirine yakın inşa edilir. Yine de konumu ya da boyutu ne olursa olsun, geleneksel Japon konut tasarım özelliklerini barındırırlar. Bu özellikler, doğal ışık, ve dışarı karşı olan mahremiyet unsurlarıdır.

1. Dış giriş kapıları.

Japonya’da konut alanlarında kaldırımların olmamasından ötürü, kamu veya özel alan arasındaki ayrım binaların giriş kapılarından başlar.

Bu çatılı kapı duvarların arkasına gizlenmiş evi sokaktan ayırıyor. Eski kiraz ağacı da duvarların arkasında ne kadar etkileyici bir bahçenin olabileceği konusunda ipuçları veriyor bize.
japonev1

2. Duvar çitler.

Komşu evlerden gizlilik ve mahremiyet evin etrafındaki duvarlarla sağlanır. Beton bloklar duvarlar için en çok kullanılan malzemedir. Bazı büyük evler duvar üstünde ahşap çitler kullanır.

japonev2

3. Geniş saçaklı kiremitli çatılar.

Japonya yağmurlu bir ülke olduğu için, çatılar büyük miktarlarda su boşaltmak için tasarlanmıştır. Saçakla, yağmur yağdığında kapılar açılsa dahi yağmur suyunu evden uzakta tutmaya yardımcı oluyorlar.

japonev3

4. Optimum gün ışığı.

Japon evleri, gün boyunca sürekli güneş ışığından faydalanabilmek için, ana odaları güneye bakar. Manzarası genelde dağlar, su veya bahçeleri olacak şekilde ayarlanır. Doğal ışık Japonya’da bir insan hakkı olarak kabul edilir.

japonev4

5. Yükseltilmiş girişler.

Dışarısı ve içerisi arasında ayakkabı ve ev terliklerini değiştirmek için yükseklik bulunur. Ayakkabı dolapları ve dekoratif sanatsal malzemelerde bu alanlarda bulunur.

japonev5

6. Dış koridorlar.

Odalar arası geçişin yanı sıra engawa olarak bilinen bu koridorlar içeriyi dışarıya bağlayan geçiş noktalarıdır. Sıcak havalarda veranda olarak işlev görür.

japonev6

7. Sürgülü kapılar.

Tüm geleneksl Japon evlerinde çıtalı sürgülü kapılar bulunur. Mahremiyeti sağladığı gibi aynı zamanda evin havalanmasında büyük kolaylık sağlıyor.

japonev7

8. Ahşaba bağlılığı.

Japon evlerinde kullanılan ahşap kesinlikle boyalı olmaz. Tüm ağaç gövdeleri çatı kirişleri olarak kullanılır.

japonev8

9. Yer döşeme.

Tatami döşeme olarak adlandırılır. Bir çeşit çim türünden yapılır. Kışın serin ve yazın da sıcak tutar. Bu hasır örgüler pahalıdır fakat evde ayakkabıyla gezilmediği için yıllarca kullanılır.

japonev9

10. Çok amaçlı odalar.

Japonların geleneksel yatakları, gün içerisinde katlanıp dolaplara kaldırılabildiği için, tek geniş bir oda aynı zamanda oturma odası olarakta kullanılabilir.

japonev10

11. Geleneksel banyo.

Geçmişte, birçok Japon hamamları kullanmak zorunda kalırdı, yalnızca zengin olanlar evlerinde kendi banyolarına sahip olabiliyorlardı. Hamamlar hala kullanılıyor fakat tüm evlerde geleneksel Japon banyosu bulmak mümkün artık.

japonev11

12. İç ve dış mekan arasındaki geçişler.

Açık havaya erişim için kolayca açılan sürgülü kapılar Japon tasarımı için çok önemlidir. Bu estetik dünyanın bir çok yerinde modernist mimarları etkilemiştir. Bu fotoğrafta bahçeyle evi yalnızca saçak altındaki taş geçit döşeme ayırır.

japonev12

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WC Captcha 40 − 39 =