Mikrodalga fırını temizlemenin hızlı ve kolay yolu

0
1427

Patlamış mısır hazırlamak, pizzayı tekrardan ısıtmak, tereyağını çözmek veya çikolata eritmek için olsun, mikro dalga fırınların gün içerisinde çok fazla iş yükleri vardır. Aynı zamanda ağır kir ve yemek kokusu anlamına gelir. Zamanla,bu yemek artıklarının birikmesi mikro dalga fırınınızı işlevsiz hale getirebilir. İyi haber ise, mikro dalga fırınınızı kutudan ilk çıktığı hale getirmeniz mümkün.

mikrodalga1

Önlem almakla başlayın. İlk etapta sorunu önlemek için ek önlemler alınması gerekir. Mikrodalgaya koyduğunuz yiyeceği örterseniz, etrafında bıraktığı lekeleri önlemekte önemli bir yol kat etmiş oalcaksınız.

Günlük olarak silin. Mikrodalganın içersini günlük bir rutin olarak mutfak temizliğiyle birlikte yapmak gerekir. Yumuşak bir silme bezi, sünger veya kağıt havlu kullanarak, içerisinde ki üst kısmı, yanları ve tepsisini silerek etrafa yayılmış olan kalıntıları sertleşip yapışmadan yok etme şansınız olacak.

İnatçı lekeler için buhar temizliği. Eğer lekeler kuruyup mikrodalga fırına yapışmışsa, beden gücü kullanmadan önce buharla temizlemeyi deneyin. Mikrodalgada zarar görmeyecek bir kapta 2 veya 3 dakika suyu ısıtın. 5 dakikaya kadar içinde bekletin. Sonra sıcak olacağı için dikkatli bir şekilde suyu ve tepsiyi çıkartın. Tüm zemini yumuşak bir bez, sünger veya kağıt havlu ile silin.

mikrodalga2

Aynı zamanda, bu işlemi yaparken, su içerisine taze yarım bir limon eklerseniz kötü kokulardan arındırmış olursunuz.
Sonrasında doğal dezenfekte aracı olarak beyaz sirke kullanın. Bezi yarı yarıya su ve sirke karşımı ile ıslatın, sonra güzelce tüm mikro dalga zeminini silin.

Eğer hala lekeler kaldıysa, bu işlemi tekrar edin. Genel de bir kere uygulamanız yeterli olacaktır.

Son olarak. Dışarı çıkardığınız dönen tepsiyi temizleyin. Neredeyse tğm mikro dalga tepsileri bulaşık makinasında yıkanabilir. Eğer makinanız için büyükse elde bulaşık sabunuyla yıkayabilirsiniz.

Lastik contaları da nemli bir bezle silin. Nemli bezi cam kapaktaki kokuları gidermek için de kullanabilirsiniz. Eğer cam kapak çok kirliyse, yarı yarıya su ve sirke karışımını kullanın. İşiniz bittiğinde ilk görünümünü elde etmek için kuru bir hezle sildiğiniz herşeyi kurulayın.

Son olarakta, nemli bir bezle, gösterge paneli de dahil olmak üzere, dış yüzeyini silin. Parmak izi veya başka likeler kuru bir bezle çıkmıyorsa, sirke ve su karışımını kullanabilirsiniz.

mikrodalga3

Bu şekilde temizliği haftada bir yapmanızı tavsiye ediyoruz, ama yine de bu metod daha uzun aralıklarda uygulansa da temizliğini koruyacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WC Captcha + 53 = 60