Kruvaze Perde Modelleri

0
2081
Kruvaze Perde Modelleri

kruvaze perde modelleri, Son yıllarda moda olan kruvaze perde modelleri şık ve gösterişli olmaları nedeniyle kadınların evlerinde çok tercih ettiği perde modellerindendir. Peki, kruvaze perde nedir? Diye sorarsak bu perdeler Tül perdelere ek olarak dikilmekte ve iki kanattan meydana gelmektedir. Bu perdelerin mekanizmalı veya iple çekilen modelleri bulunmaktadır. Kruvaze perdeler ile kullanılan tüllerde güneşlik olarak stor perde tercih edilmektedir.

Kruvaze Perde Modelleri

Kruvaze perdelerin kullanım alanları arasında şu mekanlar bulunmaktadır;

 • Salonlar
 • Yatak odaları
 • Oturma odaları
 • Misafir odaları

Buradan da anlaşılacağı üzere evin istenilen odasında kullanılabilmektedir. Kruvaze perde modelleri şu şekildedir.

 • Mekanizmalı kruvaze perdeler
 • Mekanizmasız kruvaze perde
 • Yalancı kruvaze perde

Mekanizmalı Kruvaze Perde Özellikleri

Kruvaze perdelerin mekanizmalı modelinde ter edilmiş tül düz ya da dilimli şekillerde dikilmektedir. Monte etme aşamasında ise kornişe bir mekanizma asılır ve mekanizmaya bağlı olan ip çekildiğinde kruvaze perde büzüşür ve açılmış olur.

Mekanizmasız Kruvaze Perde Özellikleri

Mekanizmasız kruvaze perde özellikleri ise adından da anlaşılacağı üzere kornişe bir mekanizma takılmamasıdır.  Bur perdelerin toplanabilmesi için ise üst kısım bombeli şekillerde bombelerin içerisinden ip geçilerek dikilir. 

Yalancı Kruvaze Perde Özellikleri

Kruvaze perdeler arasında yer alan son model ise yalancı kruvaze perdelerdir. Bu perdelerde tül ile dikim bulunmaz.  Tülden ayrı şekilde satılır ve kornişe bağlı olarak kullanılırlar. Ayrıca bu perde modellerinde güneşlik ya da tül gibi üçüncü perde olarak büzüştürülmüş şekilde bulunan açılmayan perdeler kullanılmaktadır. Kruvaze perdelere benziyor olmalarına rağmen içerik olarak farklı olması nedeniyle yalancı kruvaze perde adını almıştır.

Kruvaze perde modellerinde Fransız dantel işlemeler fazlasıyla kullanılır ve tül perde mekanizmaya monte edilerek kullanılır. Bu perdeler evin her yerinde kullanılabilir olsalar da özellikle salonlarda ve yatak odalarında tercih edilmektedir.

Kruvaze Perde Nedir?

Kruvaze kelime anlamı olarak düğmeyle kapanacak ön parçaları birbirinin üzerine binecek biçimde yapılmış olan anlamına gelmektedir. Kruvaze perde ön parçaları tanımından da anlaşılacağı üzere birbirinin üzerine gelmektedir. Her türlü perde kumaşı ile kruvaze perde yapılabilmektedir. Aynı zaman da kullanacak kişinin isteğine göre kumaş, polyester ve pilise gibi birçok maddeden üretilebilmektedir. Kruvaze perdeler evlerin odalarında kullanılabildiği gibi otel odalarında, restoran ve eğlence mekanlarında da yaygın olarak kullanılan bir perde modelidir.

Kruvaze Perde Modelleri

Kruvaze Perde Kumaşı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bahsi geçtiği üzere bu perdelerde her türlü kumaş türü kullanılabilmektedir. Ancak bazı kumaş türleri kullanım açısından daha uygundur. Kruvaze perde kumaşı seçerken dikkat etmemiz gerekenler şöyledir;

 • Seçeceğimiz kumaş ile istediğimiz model birbirleri ile uyumlu olmalıdır.  
 • Seçeceğimiz kumaş ile yapılacak perdenin nerede kullanılacağını göz önünde bulundurarak kullanılacak ortama göre bakımı, temizliği ve ışık geçirme özelliklerinin bulunup bulunmadığına dikkat etmemiz gerek.
 • Perde kumaşı seçerken kalitesine mutlaka bakmamız gerek.
 • Her kumaş ile perde yapılmamaktadır. Bu yüzden seçeceğimiz kumaşın perde kumaşı olmasına dikkat etmemiz gerek.
 • Perdenin kullanılacağı oda ile uygun bir kumaş rengi seçimi yapılmalıdır.
 • Yine perdenin kullanılacağı odadaki eşyalardaki kumaşlar ve renkler ile uyumlu olup olmadığına dikkat etmek gerek.  

Kruvaze perde seçimi için kullanılacak kumaş türü tül veya dökümlü kumaşlardan seçilirse daha hoş ve zarif bir hava katacaktır. Kruvaze perdeler ne yazık ki her cam boyutu ile uyumlu olmamaktadır. 250 cm’den az genişliğe sahip camlarda hoş bir görüntü vermemektedir. Kruvaze perde ölçüleri verirken mutlaka pencerelerin iki tarafından da 30 cm taşacak şekilde veya duvarın bir ucundan diğer ucuna gelecek şekilde olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WC Captcha 75 − = 72