Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

0
467
Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

Duvar kağıdı nasıl sökülür? duvarlarınızı yenilemek istiyorsanız ve eski duvarınızda nasıl çıkaracağınızı bilmediğiniz bir duvar kağıdı varsa, araştırılan ilk sorulardan biri kesinlikle Duvar kağıdı nasıl sökülür? Sorusu olmaktadır. Eski duvar kağıtlarınızı tamamen ve sorunsuz bir şekilde ortadan kaldırabilmeniz ve kalıntı bırakmamanız oldukça önemlidir. Yeni bir duvar kağıdı veya boya işlemi yapmadan önce eski duvar kağıdını kalıntı bırakmadan sökmek, yapıştığı duvarı güzelce temizlemek ve duvarda sorunlu yerler varsa onarmak yeni duvarınızın istediğiniz gibi ve sorunsuz olmasını sağlayacaktır.

Duvar kâğıdı sökmek, çok kolay bir işlem değildir ve uğraş gerektirmektedir. Duvarınızın pürüzsüz olması ve rahatsız edici bir yapıya sahip olmaması için eski duvar kağıdınızın başarılı bir şekilde sökülmüş olması şarttır. Bunun için oldukça çeşitli duvar kâğıdı sökme yöntemi ve bu işi kolaylaştırmak için kullanılan duvar kağıdı sökücü malzemeleri bulunmaktadır. Ancak duvar kağıdını sökmek oldukça zor olabilmektedir. Bu yüzden rahat bir şekilde duvar kağıtlarını duvarda kalıntı kalmadan veya duvarı çok fazla soyup yıpratmadan sökebilmenin bazı püf noktaları bulunmaktadır. Bunlar;

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?
 • Duvar kağıdı sökücü solüsyonları kullanarak rahatça sökebilirsiniz.
 • Su ve bulaşık deterjanı ile kaygan bir karışım oluşturup sprey ile uygulayarak sökebilirsiniz.
 • Buhar cihazlarını kullanarak rahatlıkla duvar kağıtlarını sökebilirsiniz.
 • Duvar yüzeyinin pürüzsüz bir şekilde olması için sert fırçalar kullanabilirsiniz.
 • Duvar kağıtlarını ek yerlerinden çıkarmak duvar kağıtlarını çok daha rahat sökebilmenizi sağlar.
 • Duvar kağıdında küçük delikler açarak bu delikler sayesinde çeşitli malzemeler ile sökebilirsiniz.
 • Duvar kağıdını söktüğünüzde hasarlı olan duvarı alçıyla doldurarak pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bu işlemi yaparken duvarda priz varsa sıvı maddelerin temas etmemesi için prizinize su girmesini engelleyecek bir önlem almalısınız.

Sökülen Duvar Kağıdı Tekrar Kullanılır Mı?

Sökülen duvar kağıdı tekrar kullanılır mı? Diye merak ediyor ve araştırıyorsanız eğer; Birçok farklı türde ve yapıda duvar kâğıdı modeli bulunmaktadır. Bu kâğıtlardan bazıları kolayca duvardan sökülebilirken bazıları yapısından dolayı sökülme esnasında duvarı soyabilmekte veya hasara yol açabilmektedir.

Sökülen duvar kağıdı tekrar duvara yapıştırabilmek için bu duvar kağıdının tekstil tabanlı olması gerekmektedir. Kağıt tabanlı duvar kağıtları, söküldükten sonra yapılarını kaybettikleri için tekrar yapıştırılma şansları kalmamaktadır. Kağıt tabanlı duvar kağıtları hele bir de boyalıysa sökme işlemleri sırasında duvarda çok fazla kalıntı bırakabilmekte ve duvarın kaplamasını soyabilmektedir. Aynı zamanda kağıt tabanlıların sökme işleminden sonra yapıştırılan alanları tahrip olmakta ve tekrar kullanılamamaktadır. Bu yüzden sökülen duvar kağıdı tekrar yapıştırabilmek için bu duvar kağıdının tekstil tabanlı bir yapıda bulunması ve hem rahat sökülmesi hem de duvara ve yapışan zeminine bir zarar vermemelidir.

Kâğıdınızın nasıl bir yapıda olduğunu bilmiyorsanız bunu öğrenmenin bir yolu vardır. Bu yöntem ile sökülen duvar kağıdı tekrar kullanılır mı? Sorusunun yanıtını kendiniz verebilirsiniz.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?
Glueing Wallpapers at Home. 3D Render
 • Duvar kağıdı bir köşesinden kaldırın.
 • Eğer bu parça herhangi bir yırtılma yaşamadan bütün halinde eklenti yerinden çıkıyorsa bu kağıt tekrar kullanılabilir.
 • Duvar kağıdını söküp duvarı tamir ettikten sonra tekrar aynı kağıdı yapıştırarak kullanabilirsiniz.
 • Duvar kağıdını bir köşesinden kaldırın.
 • Eğer bu parça sökerken parçalanıyorsa veya kaplama yüzeyi soyulmuş bir durumdaysa bu kağıdı tekrar kullanamazsınız.

İlginizi Çekebilir: Amerikan Mutfak Modelleri

Duvar Kağıdı Sökücü

Duvarlarınıza zarar vermeden eski duvar kağıdını sökebilmek için en etkili yöntem ve malzemelerden biri duvar kağıdı sökücü kullanmaktır. Piyasada pek çok kaliteli duvar kağıdı sökücü bulabilseniz de bu malzemeyi kendinizin evde kolayca hazırlama imkanı da vardır. Duvar kağıdı sökücü fiyatları eğer size yüksek geliyorsa veya duvar kağıdı sökerken o an alamıyorsanız evde duvar sökücü solüsyonunu şöyle hazırlayabilirsiniz;

Çamaşır Yumuşatıcısı ile

 • Bir kaba ¾ oranında sıcak su ve ¼ oranında çamaşır yumuşatıcı ekleyin.
 • Ardından bir sprey içine bu karşımı ekleyin.

Sirke ile

 • Bir kaba 2/3 oranında sıcak su ve 1/3 oranında sirke ekleyin.
 • Arından bir sprey içine bu karşımı ekleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WC Captcha 9 + 1 =