Arap Sabunun İlginç Kullanım Alanları

0
2019

Arap sabunun yer, parke ,çamaşır yıkama ve tuvalet temizliği dışında birçok alanda da işe yaradığını biliyor muydunuz? Nasıl mı? İşte detaylar…

En eski temizlik malzemelerinden biri de arap sabunu. Kimyasallardan uzak kalmak isteyenlerin tercihi olan arap sabunu bir çok alanda kullanılıyor. Bir ara unutulmaya yüz tutan arap sabunu son yıllarda hak ettiği ilgiyi görmeye basladı. Hatta temizlik işçilerinin ısrarla talep ettiği ürünler arasında.

İşte arap sabununun ilginç kullanım alanları…

ÇELİK VE METAL YÜZEYLER
Çelik tencere ve çaydanlıklarınız kararmaya mı başladı? Kararan çaydanlıkları arap sabunu ile ovmaya ne dersiniz? sonuç şaşırtıcı…

Banyo ve mutfaklardaki musluk için de arap sabunu iyi bir kurtarıcı olabilir. Bir kovaya karıştırdığınız arap sabununu bir bez ile yüzeylere uygulayabilirsiniz.

SAÇ TEMİZLİĞİ
Eğer tamamen doğal arap sabununa sahipseiniz saçınızı yıkayabilirsiniz. Son zamanlarda marketlerde satılan arap sabunları, tamamen doğal değil. İçerisinde az da olsa kimyasal malzemeler bulunduğu için saçla teması zararlı olacaktır. Bu yüzden, öncelikle arap sabunun doğal halini bulmanız önemli.

OCAK LEKELERİ VE FIRIN TEMİZLİĞİ
Ocağın üzerindeki lekeleri önce ılık suyla ıslatarak bir süre bekleyin. Sonrasında arap sabunu ile ovun lekeler kolaylıkla çıkacaktır. Fırının iç yüzeylerine 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı limon tuzu ve 1 yemek kaşığı doğal sirke karışımını püskürtün ve bir gece bekletin. Ertesi gün arap sabunu ile ovarak temizleyin. Ilık suyla durulayın. Fırın camındaki lekelerin üzerine 1 tatlı kaşığı karbonat, bir tatlı kaşığı limon tuzu, bir yemek kaşığı doğal sirke ve birkaç damla portakal yağı damlatarak hazırladığınız karışımı püskürtün ve bir gece bekledikten sonra arap sabunu ile ovup durulayın.

SAÇ BOYASI
Arap sabunun saçlarda renk açtığı herkes tarafından bilinmektedir. Hatta bir çok saç uzmanı arap sabunu kullanıyor.

HALI VE KOLTUK TEMİZLİĞİ
Koltuklarınızı ve halılarınızı silerken, renklerinin solmasını istemiyorsanız araps sabunu tam size göre. Hem temizliği hem de kimyasal olmayan özelliği ile bir çok kadının kurtarıcısı arap sabunu. Halı ve koltuklarınızı arap sabunuyla silerseniz, hem renkleri solmayacak, hem de güvenli bir temizlik olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

WC Captcha 48 − = 40